Skuteczna promocja strony na FB krok po kroku

Czy warto promować stronę na Facebooku i jak robić to skutecznie?

W dzisiejszym artykule odpowiem na pytanie, które zadaje sobie niemal każdy przedsiębiorca, który działa w mediach społecznościowych — czy warto promować firmę na Facebooku i jak robić to skutecznie. Zaczynajmy!

Czy warto promować posty na Facebooku?

Czy warto promować posty na Facebooku? Wielu specjalistów Facebook Ads uważa, że nie. Ja odpowiem inaczej. To zależy.  Nie warto tworzyć kampanii automatycznej, wciskając jeden przycisk (ale o tym za chwilę). Sama idea promowania postów ma jednak swoje uzasadnienie.  Kiedy promować post na Facebooku? Uważam, że warto promować te posty, które cieszą się popularnością wśród Twoich fanów. Innymi słowy, te które zostały skomentowane, polubione czy udostępnione bez płatnej promocji. Dlaczego? To sygnał, że stworzyłeś coś, co faktycznie interesuje Twoich odbiorców. Reakcje te będą jednocześnie dowodem i zachętą dla użytkowników, którzy jeszcze Cię nie znają. Co więcej, organiczne (bezpłatne) aktywności to także szansa na tańszą reklamę. Algorytm Facebooka “uzna” bowiem post za wartościowy. Taki, który opłaca się wyświetlać. 

Czy warto promować posty na Facebooku, korzystając z przycisku “Promuj post”?

Do promowania postów zachęcany jest z automatu każdy właściciel fanpage’a. Na pewno kojarzysz te komunikaty: “Twój post budzi większe zaangażowanie niż 90% postów na stronie. Promuj go, aby dotrzeć do większej liczby odbiorców”. Albo: “Promuj swoją stronę już za 5 zł”. Brzmi kusząco, prawda? Czyżby wystarczył jeden magiczny przycisk, by dotrzeć do potencjalnych klientów? Niestety, to tak nie działa. Promocja posta przez przycisk o tej samej nazwie, spowoduje, że dotrzesz do przypadkowych odbiorców, zbierzesz kilka polubień, i nic więcej. Facebook zarobi na Tobie, a nie Ty na Facebooku. Dlaczego? Ponieważ automatyczne ustawienia dają Ci bardzo ograniczone możliwości, takie jak określenie wieku, zainteresowań czy lokalizacji. Na dodatek, ostatnie kryterium w tym przypadku jest nieprecyzyjne. Dlaczego? Używając przycisku “promuj post”, dotrzesz zarówno do osób, które mieszkają w danej lokalizacji, jak i do tych, które do niej podróżowały albo niedawno w niej były. Dobrze widać to na przykładzie lokalnego biznesu. Jeśli np. zakład fryzjerski promuje w ten sposób posty, odsetek mieszkańców, którzy zobaczą reklamę może być niewielki. A przecież nie taki jest cel. Jak się domyślasz, podróżni czy turyści raczej nie będą zainteresowani skorzystaniem z tego typu usług. Czy zatem warto promować posty na Facebooku, korzystając z przycisku “Promuj post”? Moja odpowiedź brzmi: nie. Ograniczone możliwości targetowania (wyboru odbiorców), przyczyniają się bowiem do niewielkiej skuteczności reklamy. Taka reklama nie zrealizuje Twoich celów biznesowych. Co będzie dalej? Stracisz pieniądze i dojdziesz do wniosku, że promowanie strony na FB nie ma sensu. Tymczasem Facebook Ads, to doskonałe narzędzie sprzedażowe. Wystarczy dobrze je poznać, czyli zagłębić się w Manadżer reklam (ale o tym za chwilę).

Promocja postów na Facebooku  krok po kroku — poradnik dla początkujących

Pixel Facebooka

Czy warto promować firmę na Facebooku? Oczywiście, ale zanim stworzysz swoją pierwszą kampanię, zainstaluj na stronie WWW Pixel FB.  Bez niego promocja strony na FB nie ma sensu. To kod śledzący, dzięki któremu będziesz mógł dotrzeć  z reklamą do osób, które odwiedziły Twoją witrynę, weszły w interakcję z Twoją marką na Facebooku lub Instagramie. Bez tego, ruch na stronie czy interakcja na Facebooku, okażą się jednorazową akcją. Działaniem, które w dłuższej perspektywie, nie przyniesie Ci żadnych korzyści. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Nie będziesz mógł dotrzeć ponownie do osób, które zainteresowały się Twoją marką.  Jak zainstalować Pixel i gdzie go znaleźć? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.

Z poziomu Menadżera reklam (bezpośredni link znajduje się w kolejnym akapicie), kliknij w „Narzędzia biznesowe”. To te kropi w formie kwadratu. A następnie w obustronną strzałkę.

Pixel Fb gdzie go znalezc instrukcja

Po kliknięciu w strzałkę, opcji będzie więcej. Wybierz „Manadżer zdarzeń”, a następnie „Połącz źródła danych”.

Pixel FB konfiguracja w Managerze zdarzen

W oknie, który się pojawi, wybierz „Internet”.

tworzenie Pixela na FB etap pierwszy

Teraz zaznacz „Pixel Faceooka”.

Pixel FB konfiguracja

Tutaj wpisz adres strony internetowej oraz nazwę Pixela, np. Pixel + nazwa witryny.

tworzenie pixela FB konfiguracja etap trzeci

Po utworzeniu Pixela, możesz:

  • dodać go ręcznie między nagłówki <head></head>, na każdej podstronie witryny,
  • przy pomocy Menadżera tagów (opcja dla osób zaawansowanych),
  • skorzystać z wtyczki WordPress, np. Pixel Coffeine lub Pixel Your Site,
  • wysłać instrukcję wraz z kodem do swojego programisty,
  • skonfigurować Pixel za pośrednictwem Integracji Partnerów.

Ostatni wariant to spore ułatwienie. Wystarczy, że wybierzesz danego partnera, np. WordPress lub PrestaShop i będziesz postępować zgodnie z instrukcją, która się pojawi. Żeby przejść bezpośrednio do galerii integracji partnerskich, kliknij tutaj

Promocja strony na FB a galeria integracji partnerskich Pixel Facebooka

Na koniec tej części wspomnę o czymś, czemu dziwią się często moi klienci. Pixel zbiera ruch na stronie z różnych źródeł, a nie tylko z Facebooka. A to oznacza, że jeśli  ktoś trafi do Ciebie z wyszukiwarki  (ruch bezpłatny lub Google Ads), będziesz mógł  skierować do niego reklamę na Facebooku i/lub Instagramie. Co więcej,  Pixel zbiera ruch także z Instagrama, a także z fanpage’a.  Teraz już wiesz, dlaczego ten kawałek kodu jest taki ważny. 😉 

Menadżer reklam 

Jak promować post na Facebooku? Rób to zawsze z poziomu Menadżera reklam, a nie przycisku „Promuj post”. Wybierz cel „Aktywność”, jeśli zależy Ci na reakcjach pod postem lub cel „Ruch”, jeśli promujesz post z linkiem do strony lub wpisu na blogu. Dlaczego właśnie tak? Co to jest Menadżer reklam? Menażer reklam to miejsce, w którym możesz tworzyć zaawansowane reklamy, zarówno jeśli chodzi o wybór grupy docelowej, format, jak i cel. Dzięki temu promowanie strony na Facebooku przyniesie konkretne efekty, ruch, zapytania lub sprzedaż. Gdzie znaleźć Menadżer reklam? Jeśli jesteś zalogowany na Facebooku i korzystałeś już z płatnej promocji, Manager reklam znajdziesz pod tym linkiem: www.facebook.com/adsmanager/manage/.

Wystarczy, że klikniesz zielony przycisk “utwórz”, a odkryjesz możliwości tworzenia kampanii z poziomu tego narzędzia. Pierwszy etap to wybór celu reklamowego.

 Promowanie strony na FB a cele reklamowe 

Wybór celu reklamowego decyduje w dużej mierze o tym do, jakiej grupy odbiorców dotrzesz. Innymi słowy,  to Ty określasz grupę odbiorców w kolejnych krokach, np. po zainteresowaniach, ale wybór celu, to sygnał dla algorytmu, jakich użytkowników ma szukać. Przykładowo, jeśli zdecydujesz się na cel “Ruch” reklama będzie wyświetlana osobom, które z największym prawdopodobieństwem przejdą na Twoją stronę WWW. Jeśli natomiast wybierasz cel „Aktywność”, reklamę zobaczą użytkownicy, którzy są skłonni polubić fanpage lub zareagować na post. Kiedy wybierasz określony cel, zobaczysz, że ustawień jest tutaj sporo. Dlatego zwrócę uwagę na te najważniejsze, na przykładzie celu reklamowego “Ruch”. Celom reklamowym planuję poświęcić osobny artykuł, dlatego tutaj ograniczyłam się do podstawowych informacji.

 Stare cele reklamowe na Facebooku Manager reklam
Stare cele reklamowe na FB
Nowe cele reklamowe na Facebooku
Nowe cele reklamowe na Facebooku

 Promowanie strony na FB a struktura kampanii 

Kampania — na tym etapie wybierasz jeden z celów reklamowych (patrz wyżej).

Zestawy reklam — pod tą nazwą kryją się po prostu grupy odbiorców. W ramach jednej kampanii warto testować więcej niż jedną grupę (rekomenduję trzy), ponieważ wówczas możesz porównać, która z nich jest najskuteczniejsza.

Reklama — to kreacja reklamowa (grafika + tekst). Tutaj również zachęcam do testów. Moja rada, testując różne reklamy, zmień w nich wyłącznie jeden element, np. tylko grafikę, tekst lub wezwanie do działania. Inaczej trudno będzie Ci ocenić, który element zadecydował o tym, że dana reklama radzi sobie najlepiej. 

Struktura kampanii reklamowej na Facebooku

Sponsorowane posty na FB — cena (budżet)

  Uwaga! Na starcie, pamiętaj, by „Optymalizację budżetu na poziomie kampanii, zostawić wyłączoną. Dzięki temu samodzielnie ustalisz budżet na poziomie zestawu reklam, czyli dla każdej grupy odbiorców.

optymalizacja budzetu kampanii na Facebooku

Ja najczęściej pracuję na budżecie dziennym. Nie mniejszym niż 10 zł dziennie dla każdej grupy reklam (grupy odbiorców). Dlaczego budżet dzienny, a nie całkowity? Mam wrażenie, że algorytm lepiej „rozporządza” wtedy budżetem i bardziej się stara,  bo nie ma do dyspozycji całości . Jeśli chcesz ustalić, jaki budżet przeznaczyć na reklamę, pomnóż dzienną kwotę przez liczbę zestawów reklam (grup odbiorców), a następnie przez planowaną liczbę dni, w których kampania będzie aktywna.

budzet dzienny w reklamie na Facebooku

Grupa odbiorców — lokalizacja 

Domyślne ustawienie lokalizacji to: “Osoby, które mieszkają w tej lokalizacji lub takie, które niedawno w niej były”. Jeśli chcesz dotrzeć wyłącznie do mieszkańców,  koniecznie zmień to ustawienie na “Osoby mieszkające w tej lokalizacji”.

lokalizacja grupy odbiorcow w reklamie na Facebooku instrukcja

Jeśli działasz lokalnie, wybierając miasto, określ, czy chcesz skierować reklamę wyłącznie do mieszkańców miasta, czy też okolicznych terenów.

lokalizacja odbiorcow w reklamie na Facebooku tylko okreslona miejscowosc

Język 

Warto ustawić język polski, nawet jeśli wcześniej ustawiłeś Polskę jako kraj. 

Wiek 

Oczywiście wszystko zależy od rodzaju biznesu. Dobrze jest jednak tworzyć węższe grupy, np. ze względu na coś, co daną grupę łączy, np. studenci, młodzi przedsiębiorcy itd. Zastanów się, w jakiej grupie wiekowej są Twoi potencjalni klienci. Ta decyzja wpływa często na późniejszy tekst i kreację reklamową — inne argumenty, korzyści itd. W większości przypadków targetowanie szerokie (18-65+) nie ma więc sensu. 

Szczegółowe opcje targetowania 

W tym miejscu zacznij od polecenia “Przeglądaj”. Wówczas będziesz miał do wyboru: zainteresowania, zachowania i dane demograficzne. Nie kończ swoich poszukiwań na tych najbardziej oczywistych. Niektóre z nich, np. moda, to istny worek bez dna, żeby nie powiedzieć śmietnik, do którego trafia większość użytkowników.

targetowanie FB Ads jak wybrac

Dobrym rozwiązaniem jest wpisanie jakiegoś ogólnego słowa, np. przedsiębiorczość i sprawdzenie, jakie propozycje podsuwa Facebook. Inna metoda to wpisanie czegoś “z ręki”. Czasem już na tym etapie pojawią się propozycje. Poświęć trochę czas na przejrzenie wszystkich możliwości, a gwarantuję  Ci, że  znajdziesz naprawdę ciekawe opcje. Pamiętaj, że dobór odpowiedniej grupy docelowej to połowa sukcesu.

Facebook Ads ukryte mozliwosci targetowania jak je znalezc

Zawężenia

Dzięki  zawężeniu możesz doprecyzować grupę odbiorców. Innymi słowy, będą to osoby które wg Facebooka, spełniają kilka warunków, np. użytkownicy, którzy należą do sektora małych lub średnich firm i jednocześnie są administratorami stron na Facebooku.  Częstym błędem jest dodawanie zbliżonych zainteresowań obok siebie, bez zawężenia.   Przykład? Zainteresowania: rodzicielstwo oraz zabawki.  Bez zawężenia dajesz algorytmowi FB sygnał, że ma docierać do osób, które mają następujące zainteresowania: zabawki lub rodzicielstwo. Z zawężeniem dotrzesz natomiast do tych użytkowników, które wykazują zainteresowanie stronami związanymi z rodzicielstwem oraz dodatkowo, zabawkami.  

zawezenia grupy odbiorcow reklamy na Facebooku instrukcja

Wykluczenia

Ta opcja również dookreśla grupę odbiorców, ale przez wykluczenie. Przykładowo, możesz skierować reklamę do administratorów stron na Facebooku, ale wykluczyć tych, których wydatki na reklamę są powyżej średniej.  Co ważne, w  tym miejscu możesz wykluczyć zarówno osoby o konkretnych zainteresowaniach, jak i takie, które odwiedziły Twoją witrynę, jej konkretną podstronę czy są już Twoimi klientami. W tym ostatnim przypadku należy utworzyć grupę remarketingową (grupę niestandardowych odbiorców). Jest to jednak temat na osobny artykuł.  Obiecuję, że taki się pojawi. 🙂

wykluczenie grupy odbiorcow w reklamie na Facebooku

 Bez względu na to, czy decydujesz się na zawężenie czy wykluczenie, nie przesadź. Zbyt mała grupa odbiorców spowoduje, że reklama się nie odpali albo koszt akcji (polubienia, przejścia na stronę itd.) będzie nieopłacalny.

zbyt szczegolowe targetowanie reklamy na Facebooku czego nie robic

Umiejscowienia

Rekomenduję pozostawienie ustawień automatycznych, ponieważ algorytm Facebooka coraz lepiej sobie z tym radzi.

Optymalizacja i wyświetlenia

W przypadku celu reklamowego “Ruch”, polecam Ci zmianę z “Kliknięcie linku”, na “Wyświetlenie strony docelowej”. Dzięki temu reklama będzie wyświetlać się osobom, które są skłonne przejść na Twoją stroną, a nie tylko kliknąć w link.  Cel ”Ruch” świetnie sprawdza się w przypadku przekierowania użytkownika na stronę WWW. szczególnie na artykuł blogowy. Później z takich czytelników możesz utworzyć grupę remarketingową i skierować do nich reklamę stricte sprzedażową. 

cja pod katem wyswietlen reklamy na Facebooku

Promowanie strony na Facebooku a konwersja

Jeśli dopiero zaczynasz promocję firmy na Facebooku, cel “Ruch” jest idealny. Ale przecież nie tylko o ruch chodzi. Docelowo, chcesz przecież zachęcić użytkowników do konkretnej akcji, wysłania zapytania czy zakupu. Facebook, a dokładniej Pixel FB, daje Ci taką możliwość.  Taką możliwość dają Ci tzw. Zdarzenia standardowe i cel reklamowy “Konwersja”. Czym są Zdarzenia na Facebooku? To aktywności, działania użytkowników na stronie internetowej. W przypadku e-commerce są to np. wyświetlenie zawartości, dodaj do koszyka, zakup czy dodanie do listy życzeń. Bez wdrożenia Zdarzeń FB będziesz mógł kierować reklamę jedynie do osób, które odwiedziły witrynę albo jej konkretną podstronę, Dodanie Zdarzeń FB pozwoli Ci kierować reklamę do użytkowników, którzy wykonali konkretną akcję. Przykładowo, dodali produkt do koszyka, ale nie dokończyli zakupu, pobrali e-book, zapisali się na newsletter itd. Co więcej, będziesz mógł również wykluczyć konkretnych użytkowników, np. klientów, którzy kupili coś u Ciebie w ostatnim czasie. Listę Zdarzeń standardowych, wraz z kodami, znajdziesz tutaj. Taki fragment zdarzenia należy dodać do standardowego kodu Pixela na konkretnej podstronie. Oto przykład kodu, do którego dodano Zdarzenie standardowe. A czym są Zdarzenia niestandardowe? Jak sama nazwa wskazuje, to unikalne działania, które można nadać niemal dowolną nazwę.

Promocja strony na Facebooku a zdarzenia standardowe Pixel FB
1. Fragment kodu na stronie WWW. 2. Standardowy kod Pixela. 3. Kod Zdarzenia niestandardowego.

Jak zaimplementować Zdarzenia standardowe? Jak zwykle, najprostszym sposobem jest zlecenie to programiście. Jeśli masz stronę postawioną na WordPressie, możesz skorzystać z odpowiedniej wtyczki, np. Pixel Coffeine. Pixel i Zdarzenia możesz wdrożyć również za pomocą Google Tag Managera, jednak jest to opcja dla osób, które znają to narzędzie.

O wiele prostszą alternatywę która pozwoli Ci wdrożyć Zdarzenia standardowe bez kodowania, znajdziesz w Menedżerze Firmy na Facebooku. Jak to zrobić? Wystarczy, że z kropkowego, kwadratowego menu (screen na początku artykułu), wybierasz “Menadżer zdarzeń”, a następnie — “Dodaj zdarzenie” i “Z Pixela”. Uwaga, żeby ta opcja zadziałała, musisz mieć zainstalowaną podstawową wersję Pixela oraz wyłączony AdBlock.

Promocja strony na FB a wdrożenie zdarzeń standardowych

Teraz wystarczy kliknąć w “Otwórz narzędzie konfiguracji zdarzeńi wpisać adres witryny. Po tym jak strona otworzy się w nowym oknie, możesz dodawać Zdarzenia standardowe. “Monitoruj nowy przycisk” przyda się wtedy, kiedy Zdarzenie związane jest właśnie z naciśnięciem przez użytkownika konkretnego przycisku. “Monitoruj adres URL” jest użyteczne przy śledzeniu zapisów na newsletter lub przy wypełnianiu formularza kontaktowego. Jeśli masz stworzoną stronę z podziękowaniem, wystarczy wpisać jej pełny adres lub fragment adresu URL — odpowiednio: “Równa się” lub “Zawiera” .

Promocja strony na Facebooku — konwersja i remarketing

Kiedy masz już wdrożone śledzenie Zdarzeń standardowych, możesz przejść do Celu reklamowego “Konwersja” (instrukcja, gdzie znaleźć dowolny cel reklamowy, znajdziesz na początku artykułu). Konwersja to zdarzenie, działanie, które ma wykonać użytkownik, który zobaczy reklamę. Możesz wybrać jako konwersję kontakt, czyli wypełnienie formularza na stronie internetowej. Konwersja będzie zaliczona, kiedy ktoś trafi na stronę z podziękowaniem. Jeśli zdecydujesz się na kampanię z tym celem, nie kieruj reklamy do nowych użytkowników. Wykorzystaj ruch, który wcześniej wygenerowałem na stronie. Reklamę z celem Konwersja skieruj do osób, które były już na Twojej stronie, ale jeszcze nie skorzystały z oferty. Jest to tzw. kampania remarketingowa.

Promocja strony na Facebooku — uniwersalny schemat, który działa

Jak reklamować firmę na Facebooku?  Jak promować stronę na FB?

  1. Zacznij od celu reklamowego Ruch (instrukcję, jak to zrobić, znajdziesz kilka akapitów wcześniej).
  2. Stwórz artykuł blogowy przydatny dla osób, które szukają produktów lub usług, takich jak Twoje, np. ile kosztuje X, jak wybrać Y, 5 rzeczy, które warto wiedzieć o… itd.
  3. Utwórz grupę remarketingową z osób, które przeczytały artykuł.
  4. Skieruj do nich reklamę sprzedażową, ustawiając jako konwersję Kontakt lub Zakup.
  5. Do osób, które odwiedzą podstronę  z ofertą, ale z niej nie skorzystają, skieruj reklamę z propozycją rozmowy lub rabatem. 

Promowanie strony na FB — podsumowanie

Zdaję sobie sprawę, że ten artykuł nie wyczerpuje tematu. Promocja firmy na Facebooku to bowiem proces, zgodny z tzw. lejkiem sprzedaży,  a nie jednorazowe działanie. Skupiłam się jednak na absolutnych podstawach i celu reklamowym “Ruch”, bo należy on do jednego z najpopularniejszych i daje wiele możliwości.

Moje kolejne artykuły będą dotyczyły zasad skutecznej, czyli angażującej, reklamy, celów reklamowych na Facebooku, grup niestandardowych odbiorców oraz remarketingu.

 Jeśli interesujesz się promocją firmy na Facebooku, polub moją stronę. Dzięki temu, nie przegapisz kolejnego tekstu. A  jeśli znasz kogoś, komu ten artykuł się przyda, będzie mi bardzo miło, jeśli go udostępnisz. 🙂 

Zobacz również: Jak sprawdzić reklamę konkurencji na Facebooku?

Zapisz się do newslettera, a co miesiąc otrzymasz sporą dawkę wiedzy marketingowej, dzięki której rozwiniesz swój biznes.

    Interesujący artykuł? Udostępnij go.