Jak pobrać fakturę z Facebooka

Jak pobrać fakturę z Facebooka? — poradnik krok po kroku 2022

Prowadzisz firmę? Promujesz się na FB i zastanawiasz się, jak pobrać fakturę za reklamę na tym portalu? Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób się do tego przygotować i jak wygenerować fakturę z Facebooka, żeby księgowy nie miał z nią problemu. 

Faktury Facebook — co musisz wiedzieć, zanim je pobierzesz

 Jak pobrać fakturę z Facebooka? Zanim to zrobisz, musisz wiedzieć o kilku ważnych kwestiach. 

Faktury Facebook pobierzesz w Menedżerze Firmy

 Czy można pobrać fakturę z Facebooka? Oczywiście, jednak taką możliwość mają przedsiębiorcy, którzy korzystają z Menedżera Firmy (Business Manager). To swoiste centrum dowodzenia, które pozwala w jednym miejscu zarządzać wszystkimi zasobami (fanpage’em, kontem reklamowym, Pixelem). Menedżer Firmy możesz założyć pod tym linkiem: business.facebook.com/overview. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak pobrać fakturę z Facebooka, to zakładam, że już go masz. 

Uzupełnił dane firmy przed rozpoczęciem kampanii

 Jak zmienić dane do faktury na Facebooku? Niestety, nie da się tego zrobić. Dlatego  tak ważne jest to, aby jeszcze przed rozpoczęciem pierwszej kampanii, poprawnie uzupełnić wszystkie informacje, bo później nie można ich już poprawić. Gdzie to zrobić? Wystarczy, że wejdziesz w “Płatności”, a następnie w “Ustawienia płatności” w Menadżerze Firmy.       

                                                                                                                                                                              

jak pobrać fakturę fv z Facebooka uzupełnij dane firmy

Zgłoś firmę do VAT-u UE

Warto zwrócić uwagę na rubrykę “Identyfikator płatnika VAT”, czyli tzw. VAT-UE. Nie jestem księgową, więc nie będę wdawać się w szczegóły. Ograniczę się do tego, co powinieneś wiedzieć jako reklamodawca. Co to jest VAT UE? Najogólniej mówiąc, jest to odpowiednik NIP-u, ale przeznaczony do transakcji na terenie Unii Europejskiej. Dlaczego musisz go mieć? Ponieważ najprawdopodobniej otrzymasz fakturę na dane zagranicznego oddziału Facebooka, co jest traktowane jako transakcja międzywspólnotowa. Czasem oczywiście zdarzają się faktury krajowe, ale to rzadkość. Dobra wiadomość jest taka, że praktycznie nic nie musisz robić. Wystarczy, że księgowy zgłosi Cię do VAT-u UE, a Ty będziesz mu dostarczać prawidłowe faktury z Facebooka. Jak wygląda VAT-UE? To Twój NIP poprzedzony przedrostkiem “PL”.

Przechowuj kopię certyfikatu rezydencji podatkowej FB na dany rok

Certyfikat podatkowy to dokument, który pozwoli Ci (albo Twojemu księgowemu) na rozliczenie podatków za usługi reklamowe nabywane u zagranicznych podmiotów, takich jak Facebook. Dzięki niemu można zweryfikować, w którym państwie mają zostać odprowadzone podatek za usługi reklamowe. Oznacza to, że dzięki certyfikatowi rezydencji podatkowej unikamy podwójnego opodatkowania za reklamę na Facebooku. Kopię takiego certyfikatu bez problemu znajdziesz w sieci albo tutaj: Certyfikat rezydencji podatkowej Facebook 2022. Pamiętaj jednak, by uzupełniając dane firmy zaznaczyć “Używam reklam do celów biznesowych”. Jeśli zaznaczysz drugi wariant, reklamy będą droższe o 23%VAT). 

Utwórz prawidłowo konto reklamowe

Jak się domyślasz, konto reklamowe tworzy się w Menedżerze Firmy, a dokładniej w sekcji “Ustawienia firmowe”. Wystarczy, że przejdziesz do zakładki “Konta reklamowe”—> „Utwórz nowe konto”. Niby nic w tym trudnego, ale jest pewien haczyk. Uważaj przy ustawianiu waluty i strefy czasowej, jeśli się pomylisz, później nie będziesz mógł edytować (zmienić) tych informacji.                                                                                                                            

Faktury Facebook a prawidłowo utworzone konto reklamowe w Menadżerze Firmy

Gdzie i jak pobrać fakturę z Facebooka?

Jak pobrać fakturę z Facebooka? Oto krótka instrukcja krok po kroku, jak wygenerować fakturę z Facebooka.

 1. Rozwiń menu “Wszystkie narzędzia” w Menadżerze Firmy (pionowe kreseczki).
 2. Przejdź do sekcji “Rozliczenia”.
 3. Wybierz odpowiedni zakres dat. 
 4. Kliknij na ikonkę strzałki w rubryce “Działania”.                                                                                                                                                                                      
  jak pobrać fakturę z facebooka krok drugi instrukcja

Jak wygląda faktura z Facebooka?

 Prawidłowa faktura z Facebooka za reklamę powinna zawierać:

 • numer konta reklamowego,
 • metoda płatności i numer referencyjny, 
 • data faktury/płatności status (uregulowana), 
 • kwota,
 •  spis kampanii,
 •  dane Facebooka, 
 • dane Twojej firmy,
 •  dopisek o koniczności odprowadzeniu VAT-u.

Jak wygląda faktura z Facebooka

Uwaga! Faktura z Facebooka bez numeru nie jest kompletna. Dlatego warto pobrać ją dopiero po kilku godzinach od pojawienia się na koncie. Wówczas numer powinien już być.

Jak wydrukować fakturę z Facebooka?

Po tym jak już ściągniesz fakturę, zapisze się ona w folderze domyślnym, najprawdopodobniej w “Pobranych”. Jak wydrukować fakturę z Facebooka? Kiedy już dokument w formacie PDF się otworzy, wystarczy postępować tak, jak przy każdym podobnym dokumencie. Wybrać “Plik”, a następnie “Drukuj”, albo na skróty — używając prawego przycisku. 

 Facebook faktura — co jeszcze warto wiedzieć?

Wiesz już, jak ściągnąć fakturę z Facebooka, ale jest jeszcze kilka informacji, które Ci się przydadzą i takie, które, być może, Cię zaskoczą. 

Próg płatności i data miesięcznego rozliczenia 

Na Facebooku możesz ustawić próg rozliczeń. Jest to ustalona przez Ciebie kwota, po której osiągnięciu, generuje się faktura. Możesz też ustawić termin płatności (domyślnie jest to trzeci dzień każdego miesiąca). Zmienia się to w sekcji “Płatności”—> “Ustawienia płatności”. Musisz jednak wiedzieć, że próg płatności jest tylko pewną sugestią dla Facebooka. W przypadku nowych kont reklamowych faktury generują się nawet co kilkanaście złotych i nic na to nie poradzisz. Podyktowane jest to względami bezpieczeństwa Dobra wiadomość jest taka, że każda kolejna faktura będzie wystawiana na wyższą kwotę, aż osiąga sugerowaną przez Ciebie kwotę. Dużo zależy  również od tego, ile miesięcznie wydajesz na FB Ads.                                                                                                                                                                         

Jak ściągnąć fakturę z FB i co ile się generuje

                                                                                        Limit wydatków na koncie

Jak sama nazwa wskazuje, próg wydatków na koncie reklamowym to kwota, po której osiągnięciu reklamy zostają wstrzymane, a Facebook przestaje wydawać budżet. To szalenie przydatna funkcja, jeśli masz ograniczony budżet, a jednocześnie nie chcesz, co chwilę sprawdzać, ile FB wydał na reklamę. Ustawiając limit wydatków nie musisz się martwić, że zapomnisz wyłączyć kampanię i przez to wydasz za dużo.                                                                                                                                                                                         

jak pobrać fv z fb i ustawić limit wydatków na koncie reklamowym

  Facebook — faktura za reklamę (miesięczne)

Dostęp do faktur miesięcznych mają reklamodawcy, którzy posiadają opiekuna klienta na tym portalu i przez 3 miesiące wydali na reklamy minimum 10 tys USD. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

Jak pobrać fakturę z Facebooka — podsumowanie 

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik odpowiedział na pytanie, jak uzyskać fakturę z Facebooka. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, chociaż faktury wystawiane, co kilkanaście złotych na nowych kontach reklamowych, mogą nieco zirytować  Twoją księgową.  Jeśli jednak zadbasz o to, by wszystkie dane były poprawne, unikniesz sytuacji, w której skarbówka nie akceptuje faktur z Facebooka.

Interesujący artykuł? Udostępnij go.